Nutrigenetik

Genetik varyasyonlar, vücudunuzun bazı besinlere ve gıda içeriklerine nasıl yanıt vereceğini, ayrıca hangi maddelerin doğru şekilde dönüştürülüp kullanılacağını etkiler. Genetik verileriniz temel alınarak bireysel diyet planınızın oluşturulmasına katkı sağlayan bu alan “nutrigenetik” olarak adlandırılır.

Elliden fazla genetik varyasyonun analiziyle, kalıtsal tolerans ve dayanıksızlıklarınız hakkında önemli bilgiler elde edebilmekteyiz.

“Genetik analiz ile sağlıklı olarak nitelendirilen bazı maddelerin vücudumuzda doğru bir şekilde metabolize edilip edilmediğini de anlayabiliriz.”

Sizin için sağlıklı olabilecek özel bir gıda ya da bileşene karar verirken, tüm resmi göz önünde bulundurmak zorundayız. Örneğin, genetik – metabolik problemlerin bazılarında kalsiyum içeren süt ürünleri vücut için sağlıklıyken, bazı durumlarda sağlığa zararlı olabilmektedir. Bu durumda, kalsiyum içeriği yüksek gıdaların belirlenmesi başka bir metabolik problemi engelleyebilmek için önemlidir.

Eğer bu durum diğer genetik varyasyonlar nedeniyle ağır metallerin (kurşun gibi) detoksifikasyonundaki bir azalmayla çakışırsa, diğer mikrobesinler gibi kalsiyum gereksinimi de artar. Bu yüzden gerçek kalsiyum gereksinimi, ancak tüm ilişkili genlerin analiz sonucuna göre belirlenebilmektedir.

Genetik analiz ile sağlıklı olarak nitelendirilen bazı maddelerin vücudumuzda doğru bir şekilde metabolize edilip edilmediğini de anlayabiliriz. İyi bir örnek olarak balık yağı kapsülleri formundaki omega-3 verilebilir. Omega-3, kolesterol düşürücü olarak nitelendirilen bir maddedir ve balıklarda doğal olarak bulunması sebebiyle gıda takviyesi olarak balık yağı kapsülleri şeklinde kullanılır. Omega-3 takviyesiyle, pek çok insanın kolesterol düzeylerinde önemli iyileşmeler kaydedilirken, bazı insanlara fayda sağlamadığı gözlenmiştir. Bilim adamları, APOA1 genindeki bir varyasyonun omega-3’ün kolesterol düzeyini istenilen şekilde iyileştirmediğini, hatta bazı durumlarda kötüleştirdiğini bulmuşlardır.

“Beslenmenizle ilişkili 50’den fazla genin analiziyle, metabolizmanızda hangi bölgelerin iyi korunup hangi bölgelerde bir eksiklik olabileceğini belirleyebiliyoruz.”

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak üzere bir radikal temizleyici olarak kullanılan koenzim Q10 da alındığında aktif formda değildir, özgül bir gen aracılığıyla aktif formu olan ubiquinol’a dönüştürülmelidir. Bununla birlikte, bazı insanlar bu gende bir varyasyon taşıdıklarından Q10’u aktif hale dönüştüremezler. Bu yüzden Q10 kullanımı bazı insanlarda serbest radikallere karşı koruma sağlarken, bazılarında etki göstermez.

Beslenmenizle ilişkili 50’den fazla genin analiziyle, metabolizmanızda hangi bölgelerin iyi korunup hangi bölgelerde bir eksiklik olabileceğini belirleyebiliyoruz. Bu analiz sayesinde az tolere edilen gıdalardan kaçınmanıza yardımcı olduğumuz gibi detoksifikasyonu bozulmuş ağır metalleri, pestisitleri ve solventleri saptayarak 900’den fazla besinin vücudunuzdaki etkisi ile ilgili ayrıntılı bir liste oluşturabiliyoruz.

Size Ulaşalım

Kişiye Özel Tıp Uygulamaları

Kişiye Özel Tıp Uygulamaları

Copyright © 2017 PerMed Özel Sağlık Hizmetleri Laboratuvar Ar-Ge San. ve Tic. A.Ş. Her hakkı saklıdır.

Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sok. No.7 Kat 1 Çevik İş Merkezi Fulya, Şişli